انـــــواع ویـــزا

همه چیز درباره انواع ویزا

یکی از چالش‌های مهم و اساسی ما ایرانیان برای سفر و مهاجرت به کشورهای دیگر مسئله ی ویزاست. برای ما که در جغرافیای خاصی از کره زمین زندگی می‌کنیم، درهای بسیاری از کشورهای دنیا به رویمان بسته است و این شرایط سخت با گرفتن ویزا اندکی بهبود مییابد. از این رو، هر ساله هزاران نفر برای گرفتن ویزا از کشورهای مختلف از پنج قاره ی دنیا درخواست ویزا می‌کنند و در انتظار گرفتن آن هستند… چرا که می‌دانند داشتن ویزای برخی از کشورها، چراغ سبزی است برای گرفتن ویزا از کشورهای دیگر!

اما ویزا چیست؟!
ویزا مجوزی است که سفارتخانه هر کشور به متقاضی می دهد تا فرد درخواست‌کننده بتواند به واسطه آن به کشور موردنظرش سفر و مهاجرت کند؛ ویزاها مدت و انواع مختلف دارند و هر کشور بنا بر قوانین جاری در کشورش، مقررات سهل یا سختی برای صدور آن اجرا می‌کند.

برخی کشورها هستند که برای سفر به آنها نیاز به هیچ ویزایی نیست. اغلب کشورهایی هستند که صنعت‌شان بر توریسم استوار است و کمتر توریستی قصد اقامت دایم آن را در سر می‌پروراند.
در کنار آنها هستند کشورهایی که برای سفر به آنها ویزای خاص می‌خواهند مانند کشورهای اروپایی و ویزای شینگن. اگر چه این نوع ویزا برای اتباع بسیاری از کشورها سخت صادر می‌شود اما در عوض دارنده آن می‌تواند به ۲۶ کشور اروپایی سفر کند.
این روزها کشورها از روی قدرت پاسپورت‌شان ارزیابی می‌شوند، کشورهایی هستند که از نظر اقتصادی و صنعتی و مدنی چنان توسعه پیدا کرده‌اند که اتباع‌شان بدون ویزا می‌توانند به ۱۵۷ کشور دنیا سفر کنند، حتی به منطقه شینگن.

انواع ویزا بر اساس نوع سفر

۱- ویزای کوتاه مدت:
بیشتر ویزاها در این دسته قرار می‌گیرند. ویزاهایی که برای مدت محدودی برای سفر به کشوری صادر می‌شوند.
• ویزای ترانزیت:
این نوع ویزا شاید کوتاه‌ترین مدت ویزا باشد و برای آن صادر می‌شود که مسافر برای ساعتی در فرودگاه کشور واسط از هواپیما پیاده شده و سوار هواپیمای بعدی به مقصد اصلی شود. گاهی این ویزا تا ۱۳-۱۴ ساعت طول می‌کشد با این حال مسافر حق ندارد از سالن ترانزیت خارج شود.
• ویزای توریستی:
پر طرفدارترین نوع ویزای کوتاه مدت است. مجوزی است که برای سفر به یک کشور برای دیدن جاذبه‌های گردشگری آن، تفریح و گردش به درخواست‌کننده داده می‌شود. مدت آن محدود است.
• ویزای اختصاصی:
ویزایی است که به واسطه دعوتنامه یکی از شهروندان کشوری که قصد سفر به آن دارید، داده می‌شود.
• ویزای پزشکی:
ویزای پزشکی برای بیمارانی صادر می‌شود که برای ادامه درمان نیاز به اعزام به خارج از کشور دارند.
• ویزای تجاری:
ویزایی کوتاه مدت برای انجام کارهای تجاری به فرد درخواست‌کننده داده می‌شود.
• ویزای زیارتی:
ویزای زیارتی برای کسانی صادر می‌شود که فقط به قصد زیارت به کشورهای عراق یا عربستان سفر می‌کنند. برای مثال در ویزای زیارتی حج، زائر حق ندارد به دیگر شهرهای عربستان سفر کند.

۲- ویزای بلند مدت
دسته دوم ویزاها از نظر مدت زمان، ویزاهای بلندمدت هستند که انواع مختلف دارد:
• ویزای تحصیلی:
ویزای تحصیلی نوعی اجازه اقامت است که برای مدت محدودی و به منظور تحصیل فرد درخواست‌کننده به او داده می‌شود. دانشجویانی که برای ادامه تحصیل، از یکی از کشورهای خارجی پذیرش دانشگاهی می‌گیرند متقاضیان این نوع ویزا هستند.
• ویزای کار:
ویزای کار برای کسانی صادر می‌شود که به دنبال یک موقعیت شغلی در کشور دیگر، آن را تقاضا می‌کنند. معمولا مدت این ویزا طولانی و بیش از شش ماه است و پس از تمام شدن مدت ویزا و در صورت عدم تمدید فرد باید کشور را ترک کند.
• ویزای اقامت:
ویزای اقامت، ویزایی است که به فرد مهاجر داده می‌شود تا زمانی که زمان اعطای شهروندی‌اش فرا برسد تا در این مدت زمان بتواند مانند یک شهروند زندگی کند.

۳- ویزای رسمی:
برخی ویزاها فقط به مقصود خاص و برای سفرهای دیپلماتیک برای افراد خاص صادر می‌شوند. معمولا مدت زمان اعتبار این ویزا کوتاه است.

انواع ویزا بر اساس روش درخواست

کشورها بر اساس روش درخواست ویزا به چند دسته تقسیم می‌شوند:

• کشورهای بدون ویزا:
برخی کشورها اعلام کرده‌اند برای سفر توریستی، ویزا نیاز نیست. گاهی هم بین دو کشور معاهداتی نوشته می‌شود که بنا بر آن لغو روادید انجام می‌شود مانند ایران و ترکیه یا ایران و مالزی برای ۱۴ روز سفر توریستی.
• مراجعه به سفارت:
برای درخواست ویزا از بسیاری از کشورها باید به سفارتخانه آن کشورها مراجعه حضوری کرد و مدارک را دستی به آنان تسلیم کرد و مدارک درخواست ویزا را پر کرد.
• ویزای فرودگاهی:
برخی از کشورها ویزای فرودگاهی دارند و شما بدون اخذ ویزا از پیش به آن کشور سفر کرده و در همان فرودگاه برای مسافر ویزا صادر می‌شود.
• ویزای الکترونیک:
برای گرفتن ویزای سفر به برخی کشورها هم فقط باید از طریق ثبت الکترونیک اقدام کرد. بدین ترتیب که در سایت رسمی سفارتخانه مربوطه مشخصات و مدارک را ثبت کرده و تمام مراحل صدور ویزا و پیگیری از طریق اینترنت انجام می‌شود.

انواع ویزا از نظر دفعات اجازه ورود به کشور

• ویزای یک بار ورود یا سینگل (Single visa): کسی که ویزای سینگل یا یک بار ورود را در پاسپورت خود دارد در مدت اعتبار ویزایش فقط می‌تواند یک بار وارد کشور مورد نظرش شود و به محض خروج از آن ویزا از اعتبار ساقط می‌شود.
• ویزای دو بار ورود یا دابل (Double visa): دارنده این ویزا می‌تواند در مدت اعتبار ویزایش تنها دو بار وارد کشور مورد نظر شود.
• ویزای چند بار ورود یا مالتیپل (Multiple visa): کسی که این نوع ویزا را در پاسپورت خود دارد می‌تواند تا مدت اعتبار ویزایش به دفعات وارد به کشور مورد نظرش وارد و از آن خارج شود.
• ویزای صفر بار ورود یا ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa): در این نوع ویزا مسافر وارد کشور شده اما اجازه ندارد از سالن ترانزیت خارج شود بلکه فقط برای ساعتی در آن کشور توقف کرده و با هواپیمایی دیگر ادامه مسیر می‌دهد

هولدینگ سپیدویزا در حال حاضر خدمات اخذ ویزاهای توریستی، کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری را به صورت تخصصی برای جامعه فرهیخته پزشکی کشور و خانواده های آنها برای کشورهای مطرح دنیا ارائه می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هرکدام از این ویزاها روی تصویر مربوطه کلیک کنید.